Seminarski i Diplomski Rad

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Zajednička poljoprivredna politika Evropske unije". Rad ima 23 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 

FAKULTET ORGANIZACIONIH NAUKA

UNIVERZITET U BEOGRADU

Seminarski rad iz predmeta:

Ekonomija Evropske unije

TEMA: Zajednička poljoprivredna politika Evropske unije

Beograd , Septembar , 2011

Sadržaj:

Uvod…………………………………………………………………………………….2

1.Značaj i poseban karakter poljoprivrede………………………………………….3

2.Nastanak Zajedničke poljoprivredne politike EU………………………………...5

3.Ciljevi Zajedničke poljoprivredne politike EU……………………………………..7

4.Sprovođenje Zajedničke poljoprivredne politike EU……………………………..9

5.Posledice Zajedničke poljoprivredne politike EU……………………………….12

6.Reforme……………………………………………………………………………..16

7.Poljoprivreda Srbija i Zajednička poljoprivredna politika EU…………………..20

Zaključak………………………………………………………………………………23

Literatura………………………………………………………………………………24

Uvod:

Države se mešaju u poljoprivrednu proizvodnju još od vremena Sumerske civilizacije. Zajednička poljoprivredna politika ( Common Agricultural Policy – CAP ) nastala je pedesetih godina XX veka kao odgovor na postojeću nestašicu hrane u Evropi nakon drugog svetskog rata. Cilj zajedničke poljoprivredne politike je da obezbedi razuman životni standard poljoprivrednicima a potrošačima kvalitetnu hranu po prihvatljivim cenama i obezbedi opstanak Evropske unije na svetskog tržištu kao ozbiljnog aktera u oblasti proizvodnje i prerade poljoprivrednih proizvoda.Način ostvarivanja ovih ciljeva se menjao tokom vremena.Moglo bi se reći da ključno mesto danas zauzimaju zaštita poljoprivredne sredine, kvalitet hrane kao i odnos cene i kvaliteta. Zajednička poljoprivredna politika spada u najstarije, najvažnije i najkontraverznije zajedničke politike u EU.Njena kontraverznost se ogleda u tome što se za njenu realizaciju izdvaja čak više od 40% budžeta Evropske unjie dok poljoprivreda zemalja EU15 stvara se samo 1-5% BDP-a , kreira 7% izvoza i zaposljava samo oko 7 milona ljudi.U EU 15 je oko 135 miliona hektara obradive zemlje, a oko 80% se nalazi u pet najvećih zemalja – Španija, Francuska, Britanija ,Nemačka i Italija.Gledano po granama, stočarstvo stvara oko 40% ukupne vrednosti poljoprivredne proizvodnje, voće i povrće oko 16% , a žitarice 9% . Ulaskom dvanaest novih zemalja količina obradive površine se povećala se za oko 60 miliona hektara.A procenat poljoprivrednog stanovništva u dvanest novih članica se kreće od 7% do 26% što je daleko iznad stanja u EU15.Ovo je znatno povećalo broj farmera što prestavlja znatan ekonomski i socijalni problem.

1. Značaj i poseban karakter poljoprivrede

Budući da je poljoprivreda izuzetno specifična privredna delatnost i da je joj se pridaje ogroman značaj i pažnja, barem u Evropi, potrebno je objasniti zašto je to tako.Od nastanka ZPP, udeo poljoprivrede u BDP EU se smanjio.Takođe je opao broj ljudi zaposlenih u agraru.Uzimajući u obzir ove činjenice, normalno je zapitati se, zbog čega je poljeprivreda zauzima tako istaknutu ulogu u privrednom i politićkom životu Evropske unije i mnogih drugih država.Odgovor na to pitanje leži u spoju sledećih elemenata.

...

 

-------------------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------

    www.maturski.org

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:

[email protected]

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!